• galanhost
  • galanhost
  • galanhost
  • galanhost

*بازتاب اسكار سينماي ايران در وبلاگها* هوراي ايران براي اصغر فرهادي و «جدايي نادر از سيمين»

Written by on February 28th, 2012. Posted in اخبار عمومی

«جدايي نادر از سيمين» با افتخارآفريني مجددش در عرصه بين‌المللي لبخند را بر لبان دوستداران فرهنگ كشور نشاند و نشان داد كه فرهنگ ايران هميشه حرفي براي گفتن و قابل شنيده شدن در دنياي مدرن امروز دارد. كسب جايزه اسكار توسط اين فيلم بازتاب‌هايي در فضاي مجازي و وبلاگها نيز داشته است.
به گزارش سرويس نگاهي به وبلاگهاي ايسنا وبلاگي به آدرس http://www.mehdizare.com درباره اهميت فيلم جدايي نادر از سيمين و اسكار اصغر فرهادي در چيست؟ آورده است:
امروز 8 اسفند 90 صبح به وقت ايران – بعد از ظهر 26 فوريه 2012 به وقت لس آنجلس – در هشتاد و چهارمين دوره برگزاري جوايز اسكار، اصغر فرهادي جايزه اسكار بهترين فيلم خارجي (غير انگليسي زبان) را برد. اين براي اولين بار بود كه يك فيلم ايراني به چنين افتخار هنري نايل مي شود. البته همه ميدانيم گه جايزه اسكار جشنواره سينمايي (نظير جشنواره هاي كن، لوكارنو، برلين، فجر و ونيز) نيست و بر اساس آرا حدود 6000 نفر از اعضاي آكادمي در شاخه‌هاي مختلف سينمايي و هنر اهدا مي شود. ولي از نظير معروفيت بين المللي، در رديف مهمترين جوايز هنري در سطح جهان است.
اسكار كلمه مخفف براي جايزه آكادمي هنرها و علوم نماي متحرك (كه مركز آن در شهر بورلي هيلز، در لس آنجلس آمريكا قرار دارد) است كه از سال 1929 تاكنون هر ساله به فيلم‌هاي سينمايي در رشته‌هاي مختلف اهدا شده است. از ايران از سال 1356 (1977 ميلادي) فيلم دايره مينا – ساخته داريوش مهرجويي – به عنوان كانديد براي اسكار بهترين فيلم خارجي، تا امسال 18 فيلم براي اين جايزه معرفي شده‌اند كه فقط فيلم‌هاي بچه‌هاي آسمان – ساخته مجيد مجيدي- در سال 1377 (1998 ميلادي) و جدايي نادر از سيمين در سال 1390 (2011) توانسته‌اند به رقابت پنج فيلم نهايي براي جايزه اسكار راه يايند (بچه‌هاي آسمان براي مراسم اسكار 1999 و جدايي نادر از سيمين براي مراسم اسكار 2012) و از اين ميان جدايي نادر از سيمين تنها فيلم ايراني بوده كه در كل 84 دوره اسكار به جايزه اسكار دست مي يابد. ضمنا همين فيلم براي جايزه بهترين فيلمنامه دست اول (اوريجينال) هم به جمع پنج نامزد نهايي رسيد كه در كل 84 دوره اسكار فقط سه فيلم غيرانگليسي زبان توانسته‌اند اين جايزه را ببرند. از اين نظرها بايد گفت كه فيلم اصغر فرهادي جمعي از اولين ها را باهم در تاريخ سيمناي ايران ركورد زده است! و البته شايد از نظر برخي از منتقدان و صاحبنظران سينمايي بعضي جايزه‌هاي ديگري كه اين فيلم كسب كرده – نظير جايزه سزار 2012 فرانسه و يا جايزه شير طلايي برلين 2011براي بهترين فيلم، از نظر هنري و سينمايي جايگاه مهمتري داشته باشد. به هر حال از نظر رسانه‌اي و خبري، جوايز اسكار همواره به طور وسيعي در دنيا مورد توجه قرار مي‌گيرد.
اصغر فرهادي از زمان جشنواره فجر و برلين – كه يك شب در بهمن 89 برنده جايزه بهترين فيلم در هر دو جشنواره شد – در سيزده ماه گذشته در حال گرفتن جوايز متعدد از جشنواره‌هاي مختلف در گوشه و كنار جهان است. فيلمهاي او – به ويژه جدايي نادر از سيمين- در بسياري از سينماهاي دنيا به نمايش درآمده است و اين فيلم آخري در سينماي مهم در شهرهاي مختلف دنيا مورد توجه واقع شده است (نه صرفا سينماهاي كه فيلمهاي روشنفكرانه را براي مخاطب خيلي خاص نمايش مي دهند). نگاهي نيز در مورد بعضي فيلمهاي ايران و ساير كشورهاي در حال توسعه كه جوايز بين المللي جشنواره‌ها را كسب مي كنند وجود دارد و آن اينكه در اين فيلمها عمدتا نكات ضعف و سياه از كشور خود به نمايش درمي‌آيد و جوايز جشنواره‌هاي خارجي عمدتا پاداش اين سياه‌نمايي‌ها است.
فيلم جدايي نادر از سيمين به باور بسياري از منتقدان از اين شائبه هم به دور است چرا كه طبقه متوسط شهري ايران را به نمايش مي گذارد و چالشي امروزي موضوع آن است نه الزاما نقطه ضعفي در جامعه يا كشور ايران. از آنجاكه براي بهترين فيلمنامه هم نامزد جايزه اسكار شده است، نشان از آن دارد كه با وجود اينكه فيلم به زبان فارسي است (و اتفاقا فيلمي پرگفتگو است و شبيه فيلمهاي مستند گونه و صامت هم نيست كه به واسطه صرفا تصاوير با مخاطب ارتباط برقرار كند)، حرفي براي گفتن داشته كه با بزرگان عرصه فيلمنامه نويسي نظير وودي آلن (كه اين اسكار را برد) به دايره رقابت 5 فيلم نهايي راه داده شده است.
ولي اهميت فيلم جدايي نادر از سيمين و اين اسكار كه برد در چيست؟ اينها مهمترين نكات در مورد فيلم اصغر فرهادي و جايزه اسكار او هستند:
اول: اينكه فرهنگ مدرن و امروزي ايران حرفي براي گفتن و قابل شنيده شدن در دنياي مدرن امروز دارد بسيار حائز اهميت است. وقتي در 20 دانشگاه رده اول دنيا در عرصه علوم انساني 15 دانشگاه در آمريكا واقعند و بيشتر توليدات فرهنگي در دنياي امروز از دنياي غرب در جهان كنوني مبادله مي شود، جايزه گرفتن فيلمي مدرن از سينماي امروز ايران نشان مي‌دهد كه فرهنگ مدرن ايران نيز حرف‌هاي مهمي براي گفتن دارد و اين تازه مي تواند اول راه باشد. خود اصغر فرهادي و ساير هنرمندان و صاحبان فكر، انديشه، فرهنگ، هنر و علم كه در ايران مشغول توليد هستند مي توانند (و بايد) توليدات خود را با استندارد قابل عرضه به جهان، آماده كنند و در رقابتهاي جهاني حاضر شوند. فرهنگ و تمدن امروزي بدون فرهنگ و تمدن مدرن ايران حتما چيزي كم خواهد داشت و ما ايرانيان حرفهاي بيشتري قابل شنيدن و تحسين در جهان امروز داريم.
دوم: در فضاي رسانه‌اي بين المللي كه از هر بخش خبر بين المللي معمولا حدود 20 تا 30 درصد- گاه بيشتر!- خبرهاي منفي در مورد ايران يا مرتبط با نام ايران منتشر مي شود، جايزه اصغر فرهادي اين فضاي منفي را مي شكند. خود اصغر فرهادي نيز پيامهاي خوبي در هنگام دريافت جايزه در مرود صلح دوستي و به لحاط فرهنگي متعامل بودن فرهنگ و تمدن ايرانيان بيان كرد.
سوم: اهميت كار اصغر فرهادي موقعي نمايان تر است كه او اين فيلم را در داخل ايران و به زبان فارسي توليد كرده است. در مقابل كساني كه معتقدند كه كساني مثل اصغر فرهادي وقتي در سطح بين المللي مطرح مي شوند ممكن است ديگر براي كار در ايران رغبت نكنند، بايد نظرم را به اين ترتيب عنوان كنم كه اصغر فرهادي هنر و خلاقيت خود را با توليد در ايران مي تواند در سطح اول دنيا مطرح كند و مانند بسياري از نخبگان ديگر كه با ترك وطن امكان درخشش در سطح قبلي – هنگامي كه در وطن خود توليد مي كرده اند- را از دست داده‌اند، معتقدم كه نخبگاني چون او همانطور كه در مصاحبه‌هاي مختلف خود عنوان كرده است فيلمهاي ناب آينده خود را نيز انشاالله در داخل ايران توليد خواهد كرد و به جهان معرفي خواهد كرد.
چهارم: اينكه هر بار كه اثر و نشاني از ايران اين چنين در دنيا به درخشد، غرور ملي ايرانيان در ايران و هرجاي دنيا كه باشند به جوش خواهد آمد. اين تجربه را ما ايرانيان در عرصه ورزش داشته ايم ولي چه بهتر كه تجربه‌هاي درجه يك درخشش در سطح جهاني در اثر معرفي اثرهاي فكري و فرهنگي، هنري و علمي ما باشد. مخصوصا كه عرصه رقابت هم، عرصه‌اي كاملا جدي و با حريفاني قدر و درجه يك باشد.
به اصغر فرهادي و تمامي اعضاي تيم فيلم جدايي نادر از سيمين به دليل اين جايزه مهم تبريك مي گوييم و سپاس خود را به آنها كه ما را از موفقيت خود خوشحال كردند نثار مي كنيم.
بسياري از وبلاگها نيز به انتشار متن سخنان اصغر فرهادي پس از دريافت جايزه اسكار پرداختند.
وبلاگي به آدرس http://mohammadmoradi.com
آورده است: همونطور که ميدونيد ولي شايد ندونيد، ساخته اصغر فرهادي با نام “جدايي نادر از سيمين” در هشتاد و چهارمين مراسم آکادمي اسکار در دو بخش “فيلمنامه غيراتقباسي” و “فيلم خارجي زبان” نامزد دريافت جايزه طلايي اسکار بود که در آخر همونطور که پيش بيني مي‌شد، در بخش “فيلم خارجي زبان” برگزيده شد و اصغر فرهادي به همراه فيلمش نام ايران را اين بار نه در مسائل سياسي و جنگ بلکه در هنر در جهان پرآواز کرد.
افتخار ملي نظر من يا نظر تو را نميشناسد! اين افتخار براي ايران و ايرانيان است و اصغرفرهادي و عوامل فيلمش را بايد براي اين سرافرازي نام ايران “هورا” کرد. پس “هورا”
آکادمي اسکار در هشتاد و دومين دوره‌اش يک فيلم ايراني را منتخب اعلام مي‌کند، اصغر فرهادي روي سن مي رود و حرفي که ميزد، خوشحالي مردم و پيام همه ماست. ما ايراني‌ها دوست داريم، داد بزنيم که آن چيزي که اونور آبي‌ها فکر مي‌کنند، نيستيم. اصغر جايزه همين کار را کرد. هم در مراسم گلدن گلب و هم در اسکار! دمت گرم اصغر!
«ايرانيان بسيارى در سرتاسر جهان در حال تماشاى اين لحظه‌اند و گمان دارم خوشحالند. نه فقط به خاطر يک جايزه‌ مهم يا يک فيلم يا يک فيلمساز. آن‌ها خوشحالند چون در روزهايى که سخن از جنگ، تهديد، و خشونت ميان سياستمداران در تبادل است نام کشورشان ايران از دريچه‌ باشکوه فرهنگ به زبان مى‌آيد. فرهنگى غنى و کهن که زيرگرد و غبار سياست پنهان مانده. من با افتخار اين جايزه را به مردم سرزمينم تقديم مى‌کنم. مردمى که به همه‌ فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام مى‌گذارند و از دشمنى کردن و کينه ورزيدن بيزارند.»

منبع خبر : http://www.isna.ir